دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

ساس

شب که می خواهید بخوابید هیچ مشکلی ندارید ولی صبح با احساس خارشی آزاردهنده در نقاطی از بدن بیدار می شوید یا اینکه به مسافرت رفته اید و می بینید مسافرقبلی هتل در گوشه ای نوشته « be aware of bedbugs» ( «مواظب ساس ها باشید» / البته یادتان باشد که این جمله گاهی به دروغ و برای انتقام شخصی از هتل ها نوشته می شود ) یا اینکه ...

ساس نوعی حشره است که با مکیدن خون تغذیه می کند . نام علمی این حشره Cimex Lectularius بوده و در شکاف دیوارها ، تخت ، ملحفه ، مبلمان ، و وسایل منزل ، زیر کاغذدیواری های سست شده ، و جاهایی از این قبیل زندگی می کند . این جانور معمولا" در شب تغذیه می کند ولی می تواند به مدت های طولانی هم بدون غذا خوردن زنده بماند.

گزش ساس بیشتر در صورت ، گردن ، بازوها رخ می دهد. جای نیش آن به شکل یک برجستگی ناف دار است و بیمار در آن محل احساس خارش می کند.

ساس را با چشم غیرمسلح ( بدون نیاز به ذره بین یا میکروسکوپ ) می توان دید. یک ساس بالغ ممکن است تا 4 میلی متر طول داشته باشد ولی ساس های نابالغ کوچکتر بوده و رنگ روشن تری دارند.

در عکس زیر ساس بالغ زیر ذره بین دیده می شود. درگوشه سمت چپ عکس این حشره را در اندازه واقعی خود می بینید:

چون این موجودات ریزند و در طی شب ( ساعت کار معمولا" از 10 شب تا 6 صبح ! ) از مخفیگاه های خود خارج می شوند ، یافتن آنها خیلی هم ساده نیست. گاهی خود ساس را نمی توان پیدا کرد و نقاط سیاه رنگ ناشی از فضولات آنها یا نقاط خونی روی ملحفه ها را می توان دید. این حشره قهوه ای رنگ ، بیضی شکل ، بدون بال و با تنه ای مسطح است. بعد از تغذیه رنگ ساس بالغ تیره تر و شکل آن از حالت مسطح خارج می شود. اگر بتوانید خود حشره را گرفته و به پزشک نشان دهید کمک شایانی به تشخیص می کند. برخی ساس های مشابه که مخصوص پرندگان هستند هم ممکن است انسان را نیش بزنند.

شواهد چندانی دال بر اینکه ساس ها بتوانند با نیش خود بیماری خاصی را از انسانی به انسان دیگر منتقل کنند در دست نیست.

درمان گزش ساس ، علامتی و با استفاده از داروهای ضدخارش موضعی و آنتی هیستامین صورت می گیرد.

برای ریشه کن کردن ساس باید در و دیوار ، مبلمان و وسایل خواب کاملا" ضدعفونی شوند. ملحفه و لباس ها باید با آب داغ شسته و اتوکشی شوند. شکاف های در و دیوار و تخت باید با جاروی مکنده تمیزشده و سم پاشی شود.

- برای مشاهده صفحه اصلی وبسایت دکتر فرشید دبیرزاده اینجا را کلیک کنید.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من