دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت پنجم درم ابرژن و میکرودرم ابرژن

درم ابرژن1
از قدیم الایام بشرمی دانست که اگر قسمتی از لایه های سطحی پوست را بردارد ، به جای آن لایه های جدیدی ایجاد می شود که ظاهری زیباتر و جوانتر خواهد داشت. مصریان باستان از نمک ، سنباده ، و روغن های حیوانی بدین منظور استفاده می کردند. زنان مصرباستان حمام کردن در شیر ترش را برای زیبایی ولطافت پوست مفید یافته بودند زیرا در واقع طی این عمل نوعی پیلینگ شیمیایی با کمک اسید لاکتیک موجود در شیر انجام می شود. در ترکیه از آتش برای داغ کردن سطحی پوست استفاده می کردند که در واقع نوعی لایه برداری حرارتی بوده و امروزه اشکالی از آن را در بعضی از لیزرها می بینیم ! در طی قرن گذشته ، ایده قدیمی لایه برداری سطحی پوست مورد توجه وقبول علم پزشکی قرارگرفته است . به طور کلی هرقدر لایه برداری عمیق تر باشد ( البته تا حد مشخصی ) ، نتایج حاصله ملموس تر خواهند بود. اگر لایه برداری بیش از این حد مشخص ( درم مید رتیکولر2 ) صورت گیرد منجر به ایجاد اسکار3 ( جوشگاه یا جای جوش خوردن زخم ) می شود و به همین دلیل است که این عمل باید توسط پزشک مجرب انجام شود. لایه برداری سطحی را می توان با استفاده از اسید ( که در واقع باعث نوعی سوختگی شیمیایی کنترل شده می شود ) ، لیزر ( که با کمک حرارت بافت مورد نظر را بخار می کند ) ، ویا برداشتن مکانیکی لایه ها توسط درم ابریژن ، انجام داد.

در درم ابریژن از یک برس سیمی یا فرز الماس4 که برروی یک موتور چرخنده قراردارد برای برداشتن مکانیکی لایه هایی از پوست استفاده می شود . این تکنیک که از سال های 1950 شروع شد نتایج خوبی دارد ولی التیام زخم حاصله ، هفته ها زمان می برد. ایجاد اسکار ، تغییر رنگ پوست ، و عفونت از عوارض بالقوه هرنوع عملی هستند که با لایه برداری عمیق همراه باشد.امروزه درم ابریژن بیش از همه برای رفع اسکار ناشی از اکنه به کار می رود. این روش را می توان همراه با لیزر دی اکسید کربن برای رفع اسکار ناشی از انواع اکنه و سفت کردن پوست به کار برد. چین های عمیق تر به ویژه اطراف دهان در اثر آسیب های شدید تر نور آفتاب به وجود می آیند . لیزر دی اکسید کربن و تا حد کمتری هم " لیزر اربیوم یاگ" 5 چین ها و اسکار اکنه های سطحی را بهبود می بخشند. اگر با وجود استفاده از این لیزرها ، بازهم چین هایی وجود داشته باشد می توان از درم ابریژن بعنوان درمان کمکی استفاده کرد. این کار ، التیام پوست بعد از لیزر دی اکسید کربن را نیز تسریع می کند.

"رینو فیما "6 هم به خوبی با درم ابریژن درمان می شود. این بیماری بیشتر در مردان میانسال یا مسن دیده می شود و با " روزاسه " 7 همراهست ودر آن به علت رشد و تکثیر غیرعادی غدد پوست بینی ، بینی بزرگ و متورم به نظر می رسد. در بدو امر برداشتن این مقدار بافت با لیزر دی اکسید کربن مشکل است ولی می توان ابتدا با درم ابریژن این بافت اضافی را برداشته و سپس از لیزر دی اکسید کربن برای ایجاد شکل طبیعی بینی استفاده کرد .یکی از راه های برداشتن تاتو نیز با استفاده از درم ابریژن و سپس " ژنتین ویوله "8 است . تاتوهای عمیقی که به لیزر " الکساندریت " 9 و " نئو دایمیوم : یاگ "10 و " کیوسوئیچد" 11 مقاوم باشند را اغلب می توان با این روش از بین برد.البته در پوست سایر قسمت های بدن ( بغیر از صورت )ممکن است این کار با کاهش رنگ پوست در محل تاتو همراه باشد.

میکرودرم ابریژن
پزشکان همواره در پی نوعی عمل لایه برداری بوده اند که بدون خونریزی و مطمئن تر بوده و برای التیام ، به زمان کمتری نیاز داشته باشد. بدین دلیل بود که " میکرودرم ابریژن " در سال 1985 ابداع شد. این عمل برای درمان آسیب های ناشی از نور آفتاب ، اختلالات رنگ پوست ، آکنه ، اسکارها ، و خطوط کششی12 به طور وسیعی به کار رفته است . به نظر می رسد که نتایج نوع خفیف این عمل با پیلینگ سطحی ( مثلا" با اسید گلیکولیک 20% ) به هم شبیه باشند. میکرودرم ابریژن نیز مانند بسیاری از عملهای زیبایی باید در چند جلسه پیاپی ( مثلا" هفته ای یک بار یا دوهفته یک بار ) انجام شود تا به تدریج اثرات خود را نمایان سازد. با این روش شکل و قوام پوست بهبود یافته و برخی لکه های پوستی محوشده یا کم می شوند. جای اسکار اکنه و نیز چین های کم عمق پوست هم تا حدودی کاهش می یابد. میکرودرم ابریژن محتوای الاستین و کلاژن پوست را نیز افزایش می دهد و از این طریق به جوان سازی آن کمک می کند. درضمن چربی پوست های چرب را کمتر و منافذ باز پوستی را کوچک ترکرده و به طور کلی ظاهر پوست شما را بهتر می کند. همچنین الاستوز ناشی از نور خورشید13 را کاهش داده و به نرمی ولطافت پوست می افزاید ( الاستوز شامل تغییراتی است که در اثر تابش طولانی نورآفتاب در پوست پدید می آید و باعث تغییراتی مانند چین و چروک می شود). انعطاف پذیری پوست بعد از میکرودرم ابریژن، همچون اسفنج خشکی که آن را خیس کنید، افزایش یافته و در نتیجه به نرمی ولطافت آن افزوده می گردد. ادم 14 ( افزایش حجم ) حاصل از این عمل ، پوست را پرتر و نرم تر می کند. باید توجه داشت که تاثیر میکرودرم ابریژن در رفع اسکار آکنه های قدیمی یا کاستن از چین های پوستی اندک است ولی جالب آنکه در همه تحقیقات و آمارگیری ها ، بیماران ازنتایج این عمل ابراز رضایت می کنند.

میکرودرم ابریژن به سرعت به یکی از رایج ترین عمل های زیبایی تبدیل شده است. اکادمی جراحی زیبایی امریکا تخمین می زند که میکرودرم ابریژن پس از تزریق بوتاکس ، شایع ترین عمل زیبایی باشد. این عمل بدون درد ، سریع و آسان است و عوارض چندانی ندارد.دستگاه های میکرودرم ابریژن به طور کلاسیک از کریستال های اکسید آلمینیوم به اندازه صد میکرومتر بعنوان لایه بردار استفاده می کنند. در این روش ، کریستال ها به طور مکرر و سریع با سطح پوست برخورد می کنند و از سوی دیگر دوباره به مخزن دستگاه مکیده می شوند. پزشک تعیین می کند که زمان تماس و تعداد دفعات تماس چقدر باید باشد. بعد از عمل ممکن است قرمزی مختصری در سطح پوست مشاهده شود که به سرعت از بین می رود. استفاده بیش از حد از این دستگاه در یک محل از پوست می تواند منجر به خونریزی های زیرجلدی شود.

همچون بسیاری از عمل های زیبایی ، لازم است قبل و بعد از عمل از زوایای مختلف صورت بیمار عکس برداری شود.هرجلسه حدود بیست تا سی دقیقه طول می کشد و معمولا چند جلسه ( مثلا" شش جلسه در عرض شش یا دوازده هفته ) برای حصول نتیجه مطلوب ، لازم است .برای مشاهده عکس های قبل و بعد از عمل اینجا را کلیک کنید.
1. dermabrasion
2. midreticular derm
3. scar formation
4. diamond fraise
5. erbium- yag laser
6. rhynophoma
7. rosacea
8. Gentian Violet
9. Alexandrite Laser
10. Neodymium Yag Laser
11. Q-switched Laser
12. stretch marks
13. solar elastosis
14. edema


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

ژنوس هادی [ 1391-02-08 ]
ممنون عاااااالی و کامل بود.

مهسا [ 1390-11-23 ]
سلام... ممنون که در مورد درم ابرزن مطلب گذاشتین... ولی از عوارضش ننوشتین... چند روز قبل دکتر معالج منم برام درم ابرزن نوشته....واسه جای جوشام ولی می ترسم ... اگه میشه یه کوچولو راهنمایی منید ممنون میشم خیلی واسم مهمه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من