دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

هشدار آکادمی متخصصین پوست امریکا و گزارش یک مورد واقعی

هشدارآکادمی متخصصین پوست امریکا و گزارشی از یک بیمارواقعی.

متن ذیل از منابع انجمن متخصصین پوست امریکا استخراج و ترجمه شده است.

نورخورشید قابل پیشگیری ترین عامل خطر برای همه سرطان های پوست من جمله ملانوما1 ست. شما می توانید از نور آفتاب لذت ببرید و احتمال سرطان پوست را نیز کاهش دهید. اما چگونه ؟

1 به مقدار کافی از یک ضدآفتاب مقاوم به آب استفاده کنید که " اس پی اف "2 یا " فاکتور حفاظتی نورخورشید "3 آن حداقل 15 باشد4 و طیف وسیع داشته و بتواند پوست شما را در برابر "اشعه فرابنفش نوع آ " 5 و" اشعه فرابنفش نوع بی "6 محافظت کند. هردوساعت باید ضدآفتاب را تجدید کنید. این کار حتی در روزهای ابری و نیز پس از عرق کردن یا شنا هم باید انجام شود.

2 حتی المقدور، (درفضای باز) از لباس های مناسب مانند پیراهن های آستین بلند ، شلوار ، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی استفاده کنید.

3 درصورت امکان بین ساعت 10 صبح تا 4 عصر که اشعه آفتاب بیشترین شدت را دارد ، درسایه بمانید. هروقت (خورشید آنقدرعمودی بتابد که) سایه تان کوتاهتر از خودتان باشد ، سعی کنید درسایه به سربرید.

4 ازکودکان دربرابر نورخورشید محافظت کنید. برای این کار بهتر است کودکان در سایه بازی کرده و ازترکیبات ضدآفتاب و لباس مناسب استفاده کنند.

5 ویتامین دی7 را بامصرف غذاهای حاوی این ماده دریافت کرده و از آفتاب اجتناب کنید.

6 از برنزه کردن مصنوعی خود توسط اشعه پرهیز کنید. اشعه فرابنفش چه از طریق نورآفتاب و چه به طور مصنوعی تولید شده باشد، می تواند باعث سرطان وهمچنین چین و چروک پوست شود. اگر می خواهید پوستتان برنزه شود از ترکیبات موضعی (مخصوص این کارکه برروی پوست مالیده می شوند) استفاده کنید ولی درهرحال ضدآفتاب را فراموش نکنید.

7 اگر هرگونه تغییر ، رشدغیرعادی ، یا خونریزی درپوستتان دیدید، به متخصص پوست مراجعه کنید. سرطان پوست اگر زود کشف شود ، قابل درمان است.

حال با نقل یک داستان واقعی می خواهیم ببینیم یکی از کسانی که بیش از حد از اشعه مصنوعی برای برنزه شدن استفاده می کرده، به چه سرنوشتی دچارشده است :

" مگان روتشیلد"8 هفده ساله ،اهل ماساچوست امریکا از پوست سفید خود ناراضی بود. یک روز بعد از بازگشت از تعطیلات متوجه شد که پوستش تاحدودی تیره شده ، خوشحال شد وبه این فکر افتاد که با مراجعه به سالنهایی که پوست را برنزه می کنند این رنگ را حفظ کند. همین کار را هم کرد و آنقدر از این کار خوشش آمد که به مدت دوسال ونیم هفته ای یک بارآن را انجام می داد.

مادر مگان درباره خطرات استفاده از این روش به وی هشدار داده بود ولی او گوشش بدهکار نبود. مگان می گوید " گاهی درباره علت سرخ شدن صورتم به مادرم دروغ می گفتم مثلا" می گفتم که از یک " پاک کننده" جدید استفاده کرده ام . من به هشدارهای دوستانم هم بی توجه بودم ".

درست سه سال بعد از شروع استفاده از برنزه کردن مصنوعی یعنی در سن 20 سالگی معلوم شد که مگان به نوعی سرطان پوست (ملانومای مرحله دو) گرفتارشده است. ضایعه وقتی کشف شد که وی یک خال تیره را که روی پوست شکم ایجاد شده و خارش داشت ، به پزشک خود نشان داد. خال را برداشته و برای آزمایش پاتولوژی فرستادند و معلوم شد که مگان به سرطان پوست مبتلاشده است.

اومی گوید: " خودم به نزد دکتر رفتم و وقتی که تشخیص را فهمیدم داشتم دیوانه می شدم ".

روز والنتاین سال 2004 یک عمل جراحی سه ساعته برروی او انجام که طی آن یک قسمت از پوست شکم و هشت ندول لنفاوی ازناحیه زیربغل برداشته شد. خوشبختانه آزمایشات نشان داد که سرطان پیشرفت نکرده . بعد از عمل 70 بخیه و یک جای عمل بزرگ به جا مانده بود.

مگان خود را بخاطر بیماریش مقصر می داند. او می گوید: " هیچ شکی ندارم که اشعه مصنوعی که برای برنزه شدن در سالن زیبایی استفاده می کردم باعث سرطان پوستم شده است. من می دانستم که این کار خوب نیست. می دانستم که چه بلایی برسر خود می آورم ولی همیشه فکرمی کردم که این اتفاق برای من نخواهد افتاد."

اکنون وی برای خود این رسالت را قائل است که به هرنحو ممکن درمورد سرطان پوست به مردم اطلاع رسانی کند. او می گوید : "ازبرنزه کردن به کمک اشعه و تختهای سولاریوم دوری کنید. مثل کبک سرخود را زیر برف فرونبرید. شما می توانید از آفتاب لذت ببرید به شرط آنکه از ضدآفتاب و پوشش مناسب استفاده کنید. حتما" سالی یک بار برای بررسی پوست خود به متخصص پوست مراجعه نمایید."

مگان همچنان به پزشک خود مراجعه می کند تا معاینه شده و اگر ضایعه مشکوکی دیده شد ، پیگیری شود. از زمان تشخیص اولیه تاکنون بیش از 20 خال مشکوک را از پوست او برداشته اند. وی همچنین برای محافظت از پوست خود دربرابر اشعه فرابنفش خورشید، هرروز از ترکیبات ضدآفتاب استفاده می کند.

او می گوید: "می خواهم مردم بدانند که سرطان پوست چقدرخطرناک است. من خیلی شانس آوردم که بیماریم قبل از آنکه خیلی دیرشود، کشف شد. هرگاه متوجه تغییر، رشد ، یا خونریزی غیرعادی در پوست خود شدید ، حتما" به پزشک مراجعه کنید."

(برای مشاهده سایرمطالب اینجا را کلیک کنید)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 Melanoma

2 SPF

3 Sun Protection Factor

4 به نظر می رسد که " اس پی اف " را برای ایران ( به ویژه در فصل تابستان )باید حداقل 30 درنظر گرفت .

5 UVA

6 UVB

7 Vitamin D

8 Meghan Rothschild


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من