دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

لایه بردارها و زیباسازی پوست - قسمت دوم:ماسکها و اسکراب ها

اسکراب های صورت1
اسکراب های صورت در واقع لایه بردارهای مکانیکی هستند که با استفاده از دانه های ریزی که در یک ماده پاک کننده2 قرارداده می شود عمل می کنند. این دانه ها ممکن است از جنس پلی اتیلن ، اکسید الومینیوم ، هسته میوه ها ، یا سدیم تترابوریت دکاهیدریت3 باشند. گفته شده که کرمهایی که اسکراب می کنند در رفع چربی و سبوم اضافی و برداشتن بافت لایه برداری شده موثراست. مسلما" اگر این مواد بیش از حد به کار روند می توانند منجر به آسیب شوند. اکسید آلومینیوم و هسته میوه های زمینی بیش ترین خراش را ایجاد می کنند و بعد از آنها دانه های پلی اتیلن قراردارد. دانه های سدیم تترابوریت دکاهیدریت نرم تر بوده و طی استفاده حل می شود و کمترین اثر خراشندگی را دارد و بیش از سایرین هم رواج دارد.

اپیدرم ابریژن4 و میکرودرم ابریژن5
اپیدرم ابریژن نوع دیگری از لایه برداری مکانیکی است . برای این کار از اسفنجهایی با الیاف پلی استر ، توده های لاستیکی ، اسفنج دریایی ، لیف ، و برخی انواع پارچه های خاص استفاده شده است. این پارچه ها با ضخامت و بافت های متفاوت برای لایه برداری خفیف یا شدید مورد استفاده قرار می گیرند. در حین استفاده از این پارچه ها می توان وازلین را هم استفاده کرد تا رطوبت لازم را به پوست برساند.

به اپیدرم ابریژن که به کمک دستگاه انجام گیرد میکرودرم ابریژن اطلاق می شود. در طی این عمل ذرات ریزی مانند اکسیدآلومینیوم و سیلیس برروی پوست پاشیده شده و به طور همزمان با وکیوم جمع می شوند. میکرودرم ابریژن روش دیگری برای لایه برداری از لایه شاخی است.

ماسک ها
ماسک ها در درماتولوژی و زیباسازی پوست کاربردهای بسیارمتنوع و گوناگون دارند. یکی از کاربردهای مهم ماسکها در لایه برداری پوست است. از آنها برای درمان بیماری هایی مانند درماتیت سبورئیک ، آکنه ، پسوریازیس ، و اگزما می توان کمک گرفت . ماسکهایی که گرم می شوند ، جریان خون در عروق کوچک را بهبود می بخشند و از آنها می توان برای انتقال موادی مانند ترکیبات گوگرد به پوست و ایجاد اتساع در عروق استفاده کرد. ماسکهای حاوی گوگرد اثر کراتولیتیک داشته و برای درمان کومدون ها و کاهش سبوره موثرند و درضمن تاثیرات ضدعفونی کننده هم دارند. برخی مواد دیگر مانند ویتامین ها و استروییدها را هم می توان از این راه به پوست انتقال داد. ماسک ها از روش های موثر در مرطوب کردن پوست محسوب می شوند.

ماسک های صورت6
این ماسک ها که به منظور درمان یا زیبایی برای مدتی روی پوست گذاشته می شود. چهار فرمولاسیون اساسی برای ماسک ها موجود است : با پایه موم ، با پایه وینیل ( یا لاستیک )، هیدروکولوئید ، با پایه خاک رس

ماسکهای مومی7
این نوع ماسک در سالنهای زیبایی رایج است و از موم زنبور عسل یا بیشتر واکس پارافین ساخته می شوند. وازلین و الکل های ستیل8 یا استئاریل9 به این ماسکها اضافه می کنند تا نرم شده و بتوان با برس به راحتی آن را به روی صورت مالید. برای استفاده از این ماسکها ، موم را گرم کرده و به طور مستقیم به روی پوست می مالند یا اینکه آن ر ابرروی یک گاز گذاشته و روی صورت قرارمی دهند . گاز برای آن به کار می رود که بتوان به طور یکجا آن راازروی صورت برداشت.

ماسکهای صورت با پایه موم می توانند به طور موقت مانع ازدست رفتن آب لایه سطحی پوست یعنی اپیدرم شوند. این خاصیت تا وقتی که ماسک به طور مستقیم باپوست تماس داشته باشد، وجود دارد و بعد از برداشتن ماسک باید از مرطوب کننده استفاده شود.

ماسک های با پایه وینیل10
این ماسک ها برای استفاده در منزل زیاد به کار می روند زیرا براحتی گذاشته و برداشته می شوند. این نوع از ماسک به شکل آماده در یک تیوب قرارداشته و با سرانگشتان روی صورت مالیده می شود. بتدریج با خشک شدن ماسک یک لایه نازک و قابل انعطاف از ورقه لاستیکی یا وینیل قابل انعطاف باقی می ماند. معمولا" ماسک به مدت 10 تا 30 دقیقه درتماس با پوست باقی مانده و سپس برداشته می شود.

این ماسکها برای تمام انواع پوست مناسبند. تبخیر مایع از ماسک مرطوب نوعی احساس خنک شدن به فرد می دهد و جمع شدن ماسک که بدنبال خشک شدن آن رخ می دهد این تصور را به وجود می آورد که پوست براستی در حال سفت شدن است. این ماسکها هم به طور موقتی جلوی ازدست رفتن آب را تاوقتی که با پوست در تماسند ، می گیرند.

ماسک های هیدروکلوئید11
ماسک های هیدروکلوئید را در خانه نیز می توان استفاده کرد. مواد هیدروکلوئید مانند آردجودوسر وزن مولکولی بالایی دارند و لذا مانع از دست رفتن آب اپیدرم می شوند. این ماسک ها طرفداران زیادی دارند زیرا مواد مختلف را می توان به راحتی به فرمولاسیون آنها اضافه کرد. ماسک های هیدروکلویید به شکل خشک و درپاکتهای دربسته عرضه شده و باید قبل از مصرف با آب گرم مخلوط شوند. خمیربدست آمده رابا دست برروی صورت پهن کرده ، صبرمی کنند تا خشک شود. این ماسک هم تاوقتی روی پوست قراردارد به شکل یک مرطوب کننده موقت عمل می کند. موادی مانند عسل ، روغن بادام ، اکسید روی ، گوگرد ، آووکادو12 ، و غیره را می توان به این ماسکها اضافه کرد.

ماسک های رسی
این ماسکها از خاک رس جاذب مانند " بنتونیت "13 ، " کائولن"14 یا خاک چینی ساخته شده اند. خاکهای رس نوعی اثرقابض برپوست دارند و به همین جهت برای کسانی که پوست چربی دارند مناسب ترند. با افزودن موادی مانند منیزیم ، اکسیدروی ، یا سالیسیلیک اسید15 می توان اثر قابض این ماسکها را افزایش داد.

سایر مطالب مرتبط :
معرفی محصولات مراقبت از پوست - قسمت اول : ماسک مرطوب کننده

معرفی محصولات مراقبت از پوست - قسمت دوم : کرم ضدچروک و لایه بردار قوی نئوستراتا
لایه بردارها و زیباسازی پوست قسمت اول
چرامیکرودرم ابریژن برای جوان سازی پوست اینقدررایج است ؟
عملهای زیبایی به زبان ساده قسمت پنجم درم ابریژن و میکرودرم ابریژن
صفحه اصلی وب سایت شخصی دکتر فرشید دبیرزاده
وبلاگ دکتر فرشید دبیرزاده
----------------------------------------------------------------------------------
1 face scrubs
2 cleanser
3 sodium tetraborate decahydrate
4 epidermabrasion
5 microdermabrasion
6 face masks
7 wax masks
8 cetyl alcohol
9 stearyl alcohol
10 vinyl
11 hydrocolloid masks
12 Avocado
13 Bentonite
14 Kaolin
15 Slicylic acid


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من