دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

برخی باورهای غلط درباره پوست و مو

به قلم : دکتر فرشید دبیرزاده farshiddb@gmail.com

درمیان عامه مردم ( و متاسفانه حتی در بین برخی از دست اندرکاران سیستم های بهداشتی و درمانی کشورمان به ویژه پرسنل غیرپزشک شاغل در کلینیک ها و بیمارستانها ) باورهای غلط فراوانی رواج دارد. باید تلاش کرد که این باورهای غلط که از تفکرغیرعلمی سرچشمه می گیردو جز ضرر برای انسانها ، حاصلی ندارد ریشه کن شود. چنین باورهایی بسیارند برای مثال این سخنان را بسیار شنیده ایم :

« آقای دکتر من خودم میدونم وقتی سرما می خورم تا پنی سیلین نزنم خوب نمیشم. »
« من هیچیم نیست ، هفته پیش آزمایش « کامل » ! دادم همه چیزم خوب بود ولی نمیدونم چراباز سرم ( یا دلم یا دستم یا ... ) درد می کنه. »
« من قلبم هیچ مشکلی نداره آخه دیروز نوار گرفتم نرمال بود. »

« شکم مادرم علی رغم سن بالا و جثه لاغر و نحیفش هی بزرگتر میشه . سونوگرافی هم کردیم ولی هیچی نبود ما هم دیگه ولش کردیم . »
« من توزندگی حتی یه دونه قرص هم نخوردم حتی اگر شدیدترین دردها را هم بگیرم تحمل می کنم تا خودش خوب بشه ! »

اما دراینجا می خواهیم به برخی باورهای غلط درباره پوست و مو بپردازیم و چند نمونه از آنها را بررسی کنیم:
1 ـ همان گونه که شاید بسیاری از شما بدانید ، « ماینوکسیدیل1 » داروی انتخابی اول در درمان ریزش موی اندروژنیک2 است . در این زمینه تاکنون تنها دودارو مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا ( اف دی ای3 ) قرارگرفته که اولین آن ماینوکسیدیل است. برخی از مردم که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست تصورمی کنند که با قطع ماینوکسیدیل ریزش مویشان بیشتر می شود درحالی که این امرصحیح نیست. درست است که درمان با این دارو طولانی مدت است ولی درصورت قطع آن ، موها به وضع قبل از شروع دارو برمی گردند یعنی قطع ماینوکسیدیل باعث ریزش بیشتر موها نمی شود.

2 ـ درست است که مرطوب کننده ها منافع زیادی برای پوست دارند ولی برخی تصور می کنند که این مواد مانع از بروز چین و چروک پوست می شوند ولی باید دانست که مرطوب کننده ها درواقع باعث می شوند که چین و چروک ها عمق کمتری پیدا کرده و کمتر به چشم بیایند. این مواد به رطوبت پوست افزوده و مانع ازدست رفتن آب آن می شوند. برای اینکه پوست شما دیرتر دچار چین و چروک شود دردرجه اول باید از آفتاب پرهیزکنید و درضمن از ضدآفتاب مناسب هر 2 تا 3 ساعت یک بار استفاده نمایید. ضمنا" تصورنکنید که اگر درمعرض تابش مستقیم آفتاب قرارنگیرید ، ویتامین دی بدنتان کم می شود. همان نورغیرمستقیم نیز برای ساخته شدن این ویتامین کفایت می کند.

3 ـ برخی از والدین چه در ایران و چه درکشورهای پیشرفته مانند امریکا به غلط تصور می کنند که جوش ( آکنه5 ) نوعی بیماری است که نوجوان باید با آن کنار بیاید و آن را تحمل کند تا خود بتدریج بهبود یابد و چنین استدلال می کنند که این جزیی از روند طبیعی رشد افراد است. این باور اشتباه است .

باید بدانیم که جوش به علل مختلف باید درمان شود. یکی از این علل ضربه روحی است که افراد مبتلا به این بیماری متحمل می شوند. به ویژه در نوجوانی و جوانی که افراد به ظاهر خود بسیار اهمیت می دهند ، وجود صورت پراز جوش اعتماد به نفس فرد را پایین آورده و حتی دربسیاری از موارد وی را دچار گوشه گیری ، خانه نشینی ، و افسردگی می کند.

از این گذشته جای جوش که به آن « اسکار6 » یا « جوشگاه » هم می گویند دربسیاری موارد باقی می ماند و فرد صورتی « آبله رو » پیدا می کند. رفع جای جوش علی رغم تبلیغات فراوان ، بسیار مشکل و مستلزم صرف وقت وهزینه بسیارزیاد است که اصلا" با هزینه مختصری که جهت درمان و پیشگیری از خود جوش می کنید قابل مقایسه نیست و درنهایت هم دربسیاری از موارد، رفع این اسکارها به طور کامل امکان پذیر نیست.

4 ـ برخی افراد که پوست چرب و یا آکنه ای دارند تصور می کنند که باید مکررا" آن را با صابون بشویند حال آنکه شستن مکرر پوست با صابونهای قوی ، پوست را بیش از حد خشک کرده و باعث ازدست رفتن چربی های ضروری سطح آن می شود و درنتیجه غدد مترشحه چربی را وادار به فعالیت بیشترمی کند . ضمنا" این کار منجربه تحریک بیشتر پوست و تشدید آکنه می شود. این افراد بهتراست به دوبار شستشودر روز( صبح و عصر) آنهم با صابونهای ملایم ( مثل صابونهای گلیسیرینه ) اکتفا نمایند.

5 ـ برخی والدین تصور می کنند که استفاده از ضدآفتاب در کودکان لزومی ندارد و آن را مختص بزرگسالان می دانند در حالی که این تصور غلط است . حتی باید دانست که بعلت نفوذپذیری بیشتری که در پوست نازک کودکان وجوددارد ، مصرف ضدآفتاب در آنها واجب تر است. امروزه ضدآفتاب های گوناگونی مخصوص کودکان ساخته و عرضه شده است.

6 ـ برخی معتقدند که مراقبت از پوست و مو و یا عملهای زیبایی مختص زنان است در حالی که اینطور نیست . برای مثال مردان هم باید به طور مرتب از ضد آفتاب برای محافظت از پوست خود استفاده کنند. امروزه بسیاری از ضدآفتاب ها ، مرطوب کننده هم در خود دارند که کاربرد آنها را آسان ترمی کند. مردان هم می توانند از عملهای زیبایی از قبیل میکرودرم ابریژن ، تزریق ژل ، بوتاکس ، پیلینگ ، لیفتینگ ، بلفاروپلاستی ، ... سود ببرند.

آنان نباید مراقبت از پوست و مو را به اصلاح روزانه منحصرکرده و ازسایر جنبه های این کار غافل شوند. پوست آقایان علی رغم داشتن تشابهات فراوان با پوست خانمها ، تفاوت هایی هم داردمثلا" به علت وجود تستوسترون بیشتر ، پوستشان چرب تر است . همچنین پوست مردان ضخیم تراز زنهاست و کلاژن بیشتری دارد. پوست مردانی که روزانه اصلاح می کنند بیشتر در معرض استرسهای فیزیکی و التهاب حاصل از آن قراردارد. امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ سازنده مواد آرایشی و بهداشتی به تولید محصولات خاص مردان نیز می پردازند.

سایر مطالب مرتبط :
اصول مراقبت ازپوست : راه حلهای عملی برای داشتن پوستی جوان و زیبا
آکنه (جوش یا غرور جوانی ) و راههای درمان آن
مرطوب کننده چیست و چرا باید پوست را مرطوب نگه داشت ؟
عکس های قبل و بعد از عملهای زیبایی
وب سایت شخصی دکتر فرشید دبیرزاده
وبلاگ شخصی دکتر فرشید دبیرزاده
-------------------------------------------------------------------------------------------
1 ـ Minoxidil
2 ـ Androgenic Alopecia (AGA)
3 ـ FDA
4 ـ moisturizers
5 ـ Acne
6 - Scar


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من