دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

لیزر و کاربردهای آن در پوست - قسمت دوم

طرزکارلیزر
کلمه لیزر مخفف « تقویت نور توسط تابش تحریک شده پرتوها»1 است. ابتدا در لیزر الکترون تولید می شود. به این منظور دربرخی موارد از گاز و گاهی از رنگ های ارگانیک یا جامد استفاده می کنند. وقتی الکترونها توسط انرژی که از یک منبع خارجی ساطع شده ( مثلا" یک جریان الکتریکی ) بمباران شوند، پرتویی متراکم تولید می کنند که از راه یک کابل فیبرنوری از محفظه دستگاه خارج می شود. طول موج نوری که از لیزرخارج می شود به ماده مورداستفاده بستگی دارد. این طول موج نوع لیزر و نحوه استفاده از آن رامشخص می کند.

انواع لیزر
همان طورکه گفتیم، یکی از تفاوت های اساسی لیزرها با یکدیگر طول موج آنهاست . طول موج لیزر درمیزان نفوذ آن در پوست و تاثیرات حاصله نقش تعیین کننده دارد. طول موج های مختلف برای بیماری های گوناگون به کار می روند. پزشک مشخص می کند که کدام لیزربرای رفع مشکل شما مفیدتراست. مثلا" همان گونه که قبلا" گفتیم، طول موج های زرد و سبز، رنگدانه های موجوددر لک های شرابی را هدف می گیرنددر حالی که لیزرهای مادون قرمز معمولا" برای رفع چین ها ، خطوط ظریف ، و خطوط پنجه کلاغی کنارچشم ها به کارمی روند.
مدت امواج لیزرهم با یکدیگرتفاوت دارد. این مدت هم برچگونگی اثر لیزردربافت هدف تاثیردارد.

دوباره سازی سطح پوست با استفاده از لیزرکاهنده
زمانی تنها از لیزرهای «ابلیتیو»2 برای جوان سازی پوست استفاده می شد ولی امروزه این لیزرها بیشتربرای درمان آسیب های شدید پوست ناشی ازنورآفتاب ونیز اسکارهای شدید اکنه کاربرد دارند. دونوع از این لیزرها یعنی لیزردی اکسیدکربن3 و لیزر«اربیوم : یگ»4 ازبقیه رایج ترند. هردو اینها طول موجهای مادون قرمز مرئی تولید می کنند که توسط آب موجود در سلول های پوست جذب می شود. از آنجا که درپوست مقدارزیادی آب وجود دارد ، این لیزرها لایه های سطحی پوست را برداشته و خطوط و چروک های ناشی از تابش آفتاب یا انقباض عضلات زیرپوستی را رفع می کند.

لیزردی اکسید کربن نسبت به اربیوم در عمق بیشتری نفوذ می کند و برش ضخیم تری از پوست (همه اپیدرم) را برمی دارد. البته آسیب حرارتی بیشتری هم در درم ایجادمی کندبنابراین بیشترین تاثیر را در رفع خطوط وچروکهای عمیق دارد. علاوه براینها می تواند پوست را سفت کند. این لیزر گاهی باعث روشن شدن پوست می شود بنابراین باید هنگام استفاده از آن برای درمان پوستهای سبزه بسیاراحتیاط کرد. درعکس زیر نمای قبل و بعد از لیزردی اکسیدکربن را که به منظورجوان سازی و رفع چین وچروک انجام شده ملاحظه می کنید:

.

لیزر اربیوم گرمای کمتری تولید کرده و درهرنوبت که روی پوست حرکت داده می شود ، لایه نازک تری از پوست را برمی دارد. این لیزر یک پنجم لیزردی اکسیدکربن درپوست نفوذ می کند و به همین دلیل برای رفع خطوط و چروکهای کم عمق تربه کارمی رود. البته هرقدر تعداد دفعاتی که این لیزرراروی پوست حرکت می دهیم بیشترباشد عمق تاثیرآن نیززیادترمی شود.

مزایایی برای لیزراربیوم نسبت به لیزردی اکسید کربن ذکرمی کنند مثلا" درد آن کمتر از لیزردی اکسیدکربن است و به همین جهت نیاز به بیحسی یا بیهوشی آن نیز کمتراست، عوارض کمتری دارد، زمان نقاهت آن بسیارکمتراست، احتمال اینکه پوست را روشن کند کمتربوده وبه همین جهت در افرادی که پوست سبزه و تیره دارند راحت ترقابل استفاده است.

ازجمله معایب لیزراربیوم آنست که عروق خونی را نمی بندد لذا خونریزی و ترشح بیشتری در محل عمل داریم . همچنین چون گرمای کمتری تولید می کند ، تاثیر آن در سفت کردن پوست به اندازه لیزردی اکسید کربن نخواهد بود.

گاهی می توان از هردونوع لیزردریک بیماراستفاده کرد تا تاثیر بیشتروعوارض کمتری بدنبال داشته باشد. درعکسهای زیرتصویریک بیمار قبل و بعد از لیزرتوام اربیوم:یگ و دی اکسیدکربن را مشاهده می فرمایید.

.

امروزه لیزرهای اربیوم با تنظیم دوگانه5 هم به بازارآمده که هم مانند یک لیزراربیوم معمولی کارمی کند و هم با ایجاد پالس هایی طولانی تر اثری شبیه به لیزردی اکسید کربن از خود برجای می گذارد.

درقسمت های آینده این بحث را ادامه خواهیم داد.

************************************************************

مطالب مرتبط : ( برای مشاهده هر مطلب روی عنوان آن کلیک فرمایید)

1 - لیزروکاربردهای آن درپوست - قسمت اول

2 - عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت اول (بوتاکس)

3 - عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت دوم (بوتاکس)

4 - عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت سوم (ژل)

5 - عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت چهارم (پیلینگ)

6 - عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت پنجم (درم ابرژن و میکرودرم ابرژن)

-------------------------------------------------------------------------------------------


1 .Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation(LASER)
2 Ablative
3 CO2 Laser
4 Erbium:Yag Laser
5 Dual Mode


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من