دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

لیزر و کاربردهای آن در پوست - قسمت سوم

درصورتی که قسمت های قبل را مطالعه نکرده اید می توانید برای مشاهده قسمت اول اینجا و برای مشاهده قسمت دوم ، اینجا را کلیک کنید .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

همان گونه که در قسمت قبلی توضیح داده شد ، رایج ترین لیزرهای کاهنده شامل لیزردی اکسید کربن و لیزر اربیوم یگ هستند و برای درمان مشکلاتی از قبیل چین و چروکهای ناشی از افزایش سن ، اسکار اکنه ، کک مک ، بعضی از انواع خال و لکها ، و کراتوز ناشی از نورآفتاب مورد استفاده قرارمی گیرند. در این قسمت به شرح مختصری از چگونگی انجام این لیزرها می پردازیم :

درمان با این لیزرها در مطب پزشک یا درکلینیک و مراکز لیزر انجام می شود و می تواند یک تادوساعت یا بیشتر به طول بینجامد. در طی عمل بسته به نوع ضایعه ممکن است همه صورت تحت تابش پرتوهای لیزر قرارگیرد یا فقط یک قسمت کوچک از آن. قبل از عمل گاهی داروهای آنتی بیوتیک یا ضدویروس یا ضدقارچ تجویز می شود تا احتمال عفونت را کاهش دهد.

دوهفته قبل از عمل باید از مصرف داروهایی مانند آسپیرین ، بروفن ، ناپروکسن و ویتامین «ئی» که ممکن است باعث افزایش خونریزی شوند، اجتناب شود. طی عمل بایستی بیمار و سایر افراد حاضر در اتاق از شیلد و عینکهای محافظ استفاده کنند تا در اثر تابش اشعه لیزر، چشمشان آسیب نبیند. همچنین برای کاهش درد و اضطراب علاوه بر داروهای خوراکی ، از داروهای تزریقی هم استفاده می شود. دربرخی از موارد لیزر دی اکسیدکربن ، بهتر است بیمار تحت بیهوشی عمومی قرارگیرد.

بعد از لیزر دی اکسید کربن معمولا" دوهفته و بعد از لیزر اربیوم یگ ، یک هفته استراحت لازم است. اگر پوست مرطوب باشد ، زودتر و یکنواخت تر التیام می یابد به همین دلیل در روزهای اول بعد از عمل از بانداژ، پانسمان یا کرمهای خاصی استفاده می کنند تا پوست را مرطوب نگه دارند. بعد از عمل هم داروهای مسکن لازم است.

بعد از برداشتن بانداژ، استفاده از کمپرس سرد روزانه به مدت 20 تا 30 دقیقه ( هر چند ساعت یک بار) ، و مصرف پمادهای مرطوب کننده به کاهش درد کمک کرده و التیام پوست را سرعت می بخشند. بعد از یکی دوهفته پوست تا حدودی التیام پیدا می کند ولی درابتدا ظاهری کاملا" عادی نخواهد داشت بلکه دراین مرحله حالتی شبیه به آفتاب سوختگی دیده می شود. دراین زمان بسیاری از بیماران به استراحت خود پایان داده و از منزل خارج می شوند. بهتر است تا وقتی که این قرمزی برطرف نشده ، بیمار از فعالیت های بدنی شدید و هوازی اجتناب کند. بعد از مدتی ، پزشک به شما اجازه خواهد داد که از برخی انواع مواد آرایشی برای پوشاندن قرمزی استفاده نمایید. این قرمزی بعد از یک تا سه ماه بهبود می یابد ولی گاهی تا شش ماه طول می کشد که کاملا" برطرف شود.

با التیام پوست ، چین و چروکها تا حد زیادی کاهش یافته و پوست صاف تر به نظر خواهد رسید و با گذشت زمان ( 3 تا 6 ماه ) هرروز بهتر خواهد شد. بعد از یک جلسه درمان با این لیزرها ( دی اکسید کربن و اربیوم-یگ ) ، نتایج حاصله معمولا" چند سال باقی می ماند. البته خط خنده و سایر چین های ناشی از انقباض عضلات صورت با گذشت زمان برمی گردند که گاهی از تزریق بوتاکس برای پیشگیری از ایجاد این خطوط استفاده می شود. اسکارهای اکنه ای که با این لیزررفع شوند دیگر هرگز پدیدار نخواهندشد.

اجتناب از نور آفتاب بعد از این لیزرها و استفاده از ضدآفتاب مناسب بسیار مهم است . ضمنا" کشیدن سیگار نیز تاثیرات منفی زیادی برروند بهبود پوست بعد از لیزر می گذارد.
درصورت تبحر پزشک ، احتمال اینکه اسکار یا ردپایی از عمل لیزر برجا بماند بسیار کم است ولی در برخی افراد پوست ناحیه مربوطه ، روشن تراز سایر نقاط می شود. این عارضه در لیزر اربیوم یگ کمتر از لیزر دی اکسیدکربن رخ می دهد.
افرادی که پوست ، رنگ مو ، و چشم روشن دارند ( تیپهای یک ، دو و سه در طبقه بندی فیتزپاتریک ) کاندیدهای خوبی برای انجام این لیزرها هستند زیرا احتمال تغییررنگ پوست این افراد بعد از لیزرهای «ابلیتیو» ، بسیار کم است .

مطالب مرتبط : ( برای مشاهده هر مطلب لطفا" روی عنوان آن کلیک نمایید.)

لیزر و کاربرد آن در پوست - قسمت اول

لیزر و کاربرد آن در پوست - قسمت دوم

صفحه اصلی وبسایت شخصی دکتر فرشید دبیرزاده

صفحه اصلی وبلاگ دکتر فرشید دبیرزاده


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من