دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

لیزر و کاربردهای آن در پوست - قسمت چهارم

دراین قسمت به توضیح مختصری راجع به لیزر « فرکشنال» می پردازیم . برای مشاهده قسمت اول مبحث « کاربردهای لیزر درپوست » اینجا ، برای مشاهده قسمت دوم اینجا ، و برای مشاهده قسمت سوم ، اینجا را کلیک کنید.

لیزرفرکشنال
این روش لیزر ابتدا توسط " مانشتین " درسال 2004 معرفی شد. اصطلاح «فراکشنال» به این دلیل به کار می رود که طی آن بخش یا کسری از پوست مورد درمان قرارمی گیرد. به عبارت دیگر ستون های میکروسکوپی از پوست در هرنوبت ، درمان می شودو به همین جهت زمان لازم برای التیام پوست کاهش می یابد. هرناحیه ای که درمان می شود توسط پوست طبیعی و زنده احاطه شده و درواقع التیام ناحیه درمان شده با مهاجرت اپیدرم سالم اطراف آن به وقوع می پیوندد.این امر زمان التیام را کاهش داده و احتمال عفونت ، تغییرات رنگ پوست ، و برجاماندن جای زخم ( اسکار) را کم می کند. این روش با اینکه به اندازه لیزرهای قدیمی تاثیرندارد ولی از آنجا که بعد از عمل به زمان استراحت کمتری نیازدارد، روزبه روز جذابیت بیشتری پیدامی کند. تعداد جلسات درمانی معمولا" سه تا پنج جلسه است که فاصله آنها از یکدیگر یک تا چهارهفته درنظرگرفته می شود. برای کنترل درد نیز بی حسی موضعی کفایت می کند. پوست به مدت پنج تا هفت روز بعد از درمان قرمز و به مدت یکی دو روز هم متورم خواهد بود.

تاثیرات درمان به شکل کاهش چین و چروک یا بهبود بافت و قوام ویا کاهش لک های پوست را ممکن است بلافاصله بتوانید ببینید ولی این نتایج به تدریج هرروز بهترمی شوند و ممکن است اثرات کامل درمانی بعد از دو یا سه ماه قابل مشاهده باشند.

امروزه لیزرهای گوناگونی طبق این تعریف عمل می کنند. بیشتراین لیزرها به اسکنرهایی مجهزند که به وسیله آنها درمان بخشی از پوست میسرمی شود. میزان انرژی این لیزرها رامی توان تنظیم کرد. علاوه برآن دانسیته این دستگاهها نیز قابل تنظیم است. دانسیته در میزان تاثیرلیزربسیار اهمیت دارد. با دانسیته زیاد و انرژی زیاد می توان تاثیراتی شبیه به لیزرهای کاهنده را از آنها مشاهده کرد.

لیزرهای فراکشنال را می توان به دودسته « کاهنده » و « غیرکاهنده » تقسیم کرد. اولین لیزرفراکشنال غیرکاهنده یعنی « فرکسل » در سال 2004 به بازارآمد. لیزرهای فرکسل طول موجی برابر با 1440 تا 1550 نانومتر دارند. علت اینکه این لیزرها را غیرکاهنده می دانیم آنست که به جای حذف سلولها ، منجر به انعقاد اپیدرم می شوند.بعد از این انعقاد ، سلولهای سالم اپیدرم اطراف ناحیه منعقدشده به سرعت به آن ناحیه مهاجرت می کنند و باعث التیام سریع می شوند. افزایش انرژی منجر به نفوذ عمیق تر می شود. نفوذ بیشتر به درم منجر به تولید بهتر کلاژن می گردد. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، در انرژی های بالا دانسیته باید کاهش یافته و فاصله ستونهای تحت درمان بیشترشود.

این لیزرها جهت درمان چروکهای دورچشم ، جای عملهای جراحی و نیز آکنه ، و لکهای حاملگی ( ملاسما ) مورد تایید قرارگرفته اند. علاوه براین در درمان ترک های پوستی ، پیری ناشی از آفتاب ، و لک های ناشی از افزایش سن نیز موثرند. با تنظیم صحیح انرژی و دانسیته می توان آنها را برای انواع پوست ( حتی پوست های تیره ) به کاربرد.

دراینجا نمونه هایی از عکس های قبل و بعد از لیزرفرکسل را مشاهده می نمایید: قبل از لیزر فرکسلبعد از لیزر فرکسل

قبل از لیزرفرکسلبعدازلیزرفرکسل

از زمان به بازارآمدن لیزرهای کاهنده فرکشنال هم مدت زیادی نمی گذرد. زمانی لیزر دی اکسید کربن برای تسطیح دوباره پوست از طریق لیزرهای کاهنده ، استانداردطلایی محسوب می شد ولی بخاطر مشکلاتی که در درمان کامل تمام صورت دارد ، استفاده از آن کاهش یافته است. ظهور مجدد لیزر دی اکسید کربن به شکل فراکشنال باعث افزایش مجدد کاربردآن شده است زیرا در آن بافتهای اطراف را بهتر می توان خنک کردو احتمال داغ شدن غیرطبیعی آنها کمتر است. لیزر « اربیوم : یگ » فراکشنال نیز وجود دارد که به چندین جلسه درمانی نیازدارد.

لینک های مرتبط ( برای مشاهده هر مطلب روی عنوان آن کلیک نمایید )

صفحه اصلی وبسایت دکتر فرشید دبیرزاده

صفحه اصلی وبلاگ دکترفرشید دبیرزاده

بوتاکس های واقعی و تقلبی موجود درایران

لیزر و کاربردهای آن در پوست - قسمت اول

لیزر و کاربردهای آن در پوست - قسمت دوم

لیزر و کاربردهای آن در پوست - قسمت سوم

----------------------------------------------------------


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

dubai escorts [ 1391-07-27 ]
بی همتا موضوع، آن است که بسیار برای من جالب است)))) با تشکر تیم www.drdabirzadeh.ir

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من