دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

شما هم همین مشکل را دارید؟ روزاسه - قسمت دوم

این بیماری به شکل های مختلف تظاهرمی کند( خود را نشان می دهد ) و برهمین مبنا آن را به چند گروه تقسیم کرده اند :

1 نوع عروقی ( اریتماتوتلانژیکتاتیک )
2 نوع التهابی ( پاپولوپوسچولر)
3 نوع فیماتوز
4 نوع چشمی

که تظاهرات بالینی آنها چنین است :
1 نوع عروقی : در این نوع به ویژه در مراحل ابتدایی آن ، بیمار دچار قرمزی های مکرر وعود کننده صورت می شود. به مرور زمان این قرمزی ها طولانی تر شده و سرانجام دائمی می شود. مویرگها و عروق سطحی نیز ، به ویژه در ناحیه بینی و گونه ها متسع (گشاد) و نمایان می شوند . قرمز شدن موقت صورت در بسیاری از موارد طبیعی است و لذا تنها از روی قرمزی های عود کننده نمی توان گفت که فرد به این بیماری مبتلاست . قرمزی وقتی ثابت شد می تواند بعنوان یکی از معیارهای تشخیصی مطرح شود.
تورم خفیف صورت به ویژه در ناحیه گونه ها گاها" دیده می شود. این تورم را بیمار به شکل احساس « پری » درگونه ها ممکن است حس کند.

2 نوع التهابی : در این حالت بثوراتی ( دانه ها ) شبیه به جوش های آکنه دیده می شود ولی کومدون وجود ندارد. رنگ این ضایعات هم با جوش های اکنه مختصری تفاوت دارد. التهاب به ویژه در ناحیه گونه ها نمایان تراست.

3 نوع فیماتوز : دراثر رشد غدد سباسه و برخی تغییرات هیستولوژیک دیگر، پوست ناحیه بینی ناصاف و متورم می شود ( راینوفیما ) . البته باید توجه داشت که رشد این غدد در پیشانی یا گونه مبتلایان به روزاسه یا حتی افراد مسن سالم هم ممکن است دیده شود.

4 نوع چشمی : دربسیاری از مبتلایان به روزاسه ، مشکلات چشمی هم وجود دارد ولی بیمار معمولا" ارتباطی بین این دو نمی بیند و مشکلات چشم خود را به مسائلی ازقبیل آلودگی هوا ، آلرژی ، استفاده از لنزهای تماسی نسبت می دهد و به همین جهت در مراجعه به متخصص پوست هم معمولا" به آنها اشاره نمی کند. علائم چشمی ممکن است به صورت احساس خشکی چشم ، خستگی چشم ، تورم ، قرمزی ، آبریزش از چشم ، درد ، تاری دید ، «گل مژه» ، و آسیب به قرنیه بروز کند. علت این عوارض را باید در تغییر ترکیب لیپیدهای موجود در اشک چشم جستجو کرد.

شدت عوارض چشمی روزاسه همیشه با عوارض پوستی آن متناسب نیست یعنی ممکن است عوارض پوستی خفیف ولی مشکلات چشمی شدید باشد و بالعکس .
انواع دیگری نیز برای روزاسه ذکر شده اند که از آن جمله اند : روزاسه گرانولوماتوز ، درماتیت دور دهان یا دورچشم ها ، پیودرمای صورت ( روزاسه فولمینانس ) ، روزاسه استروییدی که توضیح در مورد همه آنها ممکن است از حوصله خوانندگان خارج باشد ولی لازم است درباره مورد آخر یعنی روزاسه استروییدی این نکته را یادآوری کنیم که درصورت مصرف داروهای خوراکی یا موضعی حاوی کورتیکوستروییدها ( «کورتون») ، ابتدا روزاسه بهبود نسبی پیدا کرده ولی بعد از مصرف طولانی مدت پوست تحلیل رفته ، عروق گشاد شده و بثورات التهابی ایجاد می شوند.

در این حالت ضایعات شبیه به ضایعات روزاسه بیشتردرناحیه لب فوقانی و کناره های تحتانی بینی دیده می شوند. کورتون های دارای فلوئور و سایر کورتون های قوی سریع تر باعث این حالت می شوند. این بیماران و پزشک مربوطه باید مواظب ترکیبات حاوی کورتون باشد. در مطالعات انجام شده در کشورهای پیشرفته مانند انگلستان مشخص شده که بسیاری (بیش از هشتاد درصد ! ) از کرم هایی که بعنوان کرم های به اصطلاح «گیاهی» یا داروهای «هومئوپاتی » عرضه می شده ، حاوی درصدهای بالایی از کورتون های بسیار قوی بوده اند.

همان طور که قبلا" هم مکررا" تذکرداده شده ، باید باردیگر باید براین نکته تاکید کنیم که استفاده از کلمه « گیاهی » یا « طبیعی » در محصولات مختلف در بسیاری از موارد به ابزاری در جهت سو استفاده و فریب مصرف کنندگان تبدیل شده زیرا عامه مردم امروزه نسبت به ترکیبات گیاهی علاقه و اعتماد بیشتری دارند . باید دانست که برخلاف باور عمومی ، داشتن برچسب « گیاهی » به هیچ وجه نشانه بی خطر وایمن بودن آن فرآورده یا ارجحیت آن نسبت به داروهای سنتتیک ( صناعی ) نیست.

برای مشاهده ادامه این مطلب لطفا" اینجا راکلیک کنید.

------------------------------------------------------------------------------

جهت دیدن صفحه اصلی وبسایت دکتر فرشید دبیرزاده ، اینجا را کلیک کنید.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من