دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

شما هم همین مشکل را دارید؟ روزاسه - قسمت سوم

بیماری هایی وجود دارند که در صورت عدم دقت ممکن است با « روزاسه » اشتباه شوند . برخی از این بیماری ها عبارتند از:
1 اکنه ولگاریس ( غرورجوانی)
2 فولیکولیت ناشی از « دمودکس »
3 درماتیت سبورئیک
4 لوپوس اریتماتو
5 سارکوئیدوز بینی

سیربیماری : سیر بیماری روزاسه قابل پیش بینی نیست و در افراد مختلف متفاوت است. دریکی از مطالعات انجام شده برروی 70 بیمار که به مدت شش ماه تحت درمان قرار گرفته بودند ، مشاهده شد که بیماری به طور متوسط بعد از 2.6 سال عود کرد. علی رغم اینکه گاهی از آنتی بیوتیک ها برای درمان آن استفاده می شود ، باید به یاد داشت که روزاسه یک بیماری مسری نیست و مثلا" از طریق تماس با پوست فرد مبتلا منتقل نمی شود.

درمان : « روزاسه کنترل می شود ولی درمان نمی شود.»
طبق برآوردهای صورت گرفته ، حدود 16 میلیون نفر در امریکا به این بیماری دچارند ولی بسیاری از آنها تحت درمان نیستند. از آنجا که صورت مبتلایان، اغلب قرمز و دارای بثورات متعدد است ، عدم درمان می تواند منجر به تشدید علائم و مشکلات روحی ، اجتماعی ، و شغلی برای فرد شود. طی مطالعه ای که توسط انجمن ملی روزاسه در امریکا بعمل آمده ، 76 درصد بیماران معتقدند که بیماری شان باعث کاهش اعتماد بنفس شان شده و 41 درصد افراد مبتلا نیز به علت بیماری خود از تماس های اجتماعی دوری می کنند.

درمان روزاسه ممکن است بسیار مشکل باشد بویژه اتساع عروقی و قرمزی و سوزشی که همراه با آن دیده می شود به آسانی به داروهای مختلف پاسخ نمی دهد. از کورتیکوستروییدها ( کورتون ) نیز باید اجتناب شود. پرهیز از محرک های فیزیکی یا خوراکی لازم است ولی کافی نیست. معمولا" مجموعه ای از داروهای خوراکی و موضعی برای درمان این بیماری تجویز می شود.
برای رفع مشکلات چشمی درموارد خفیف استفاده از قطره های « اشک مصنوعی » مفید است . برای کاهش و تسکین مشکلات چشمی حاد این افراد استفاده از کمپرس های گرم و مرطوب نیزموثرواقع می شود. در کسانی که مشکل چشمی دارند باید از تجویز رتینوئیدها خودداری کرد.

مبتلایان باید از صابون های قوی ، الکل و فرآورده های آرایشی حاوی الکل ، غذاها و نوشیدنی های بسیار سرد یا داغ یا تند و محرک و همچینن استرس دوری کنند. سونا و استحمام با آب داغ برای این بیماری خوب نیست. باید از ورزش های طولانی و سنگین به ویژه در هوای گرم خودداری کنند. ورزش این افراد بهتر است در هوای خنک و به مدت کوتاه باشد. برخی بیماران اظهار می کنند که در آفتاب بیماری شان کاهش می یابد ولی با توجه به آسیبی که نور آفتاب به پوست این افراد وارد می کند ، قرار گرفتن در معرض آفتاب توصیه نمی شود.

مبتلایان باید به طور منظم و صحیح از ضدآفتاب استفاده کنند. استفاده از مرطوب کننده مناسب به ویژه در مناطق و فصل های سرد و خشک توصیه می شود. از فرآورده های آرایش و بهداشتی مورد استفاده این افراد باید مخصوص پوست های حساس باشد. اسکراب پوست توصیه نمی شود. فرآورده های آرایشی که برپایه رنگ سبز تولید شده اند برای مخفی کردن قرمزی صورت موثرند.
در برخی بیماران عوامل تشدیدکننده خاصی وجود دارد که خود بیمار به تدریج به آنها پی می برد. دربررسی که توسط انجمن ملی روزاسه امریکا برروی 1221 مبتلا به این بیماری بعمل آمد ، 96 درصد این افراد به عوامل تشدید کننده ای اشاره داشتند که در شخص آنها باعث شعله ورشدن علائم می شد.
داروهای موضعی و سیستمیک مربوطه مانند بسیاری از بیماری های پوست ممکن است تاثیر فوری نداشته و لازم باشد که مدت طولانی (چندهفته ) مصرف شوند تا نتایج شان را بتوان مشاهده کرد.

اتساع عروقی یا قرمزی دائمی که به دارو پاسخ ندهد را می توان با « آی پی ال » یا لیزر « پی دی ال » تحت درمان قرارداد.
« راینوفیما » را می توان با لیزر « دی اکسید کربن » یا « الکتروسرجری » تا حد قابل قبولی درمان کرد.

---------------------------------------------------------------------

برای مشاهده صفحه اصلی وبسایت اختصاصی دکتر فرشید دبیرزاده اینجا را کلیک کنید.

برای مشاهده قسمت اول « روزاسه » اینجا و برای دیدن قسمت دوم آن ،اینجا را کلیک کنید


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

آرزو [ 1391-10-18 ]
سلام.از اینکه بالاخره سایت پزشکی فارسی میتونم پیدا کنم خوشحالم.ممنون از مطالب مفیدتون.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من